Kovinta peliä -teos paljastaa tupakkateollisuuden vaikuttamistyön suomalaisessa oikeuslaitoksessa
Oikeustieteen professori Erkki Aurejärvi on vuosikymmenien ajan tehnyt mittavan työn dokumentoimalla kirjoissaan tupakkateollisuuden massiivisen – kansainvälisen ja suomalaisen – vaikuttamistoiminnan tupakkatuotteiden kulutuksen turvaamiseksi. Sotien jälkeen alan teollisuus kielsi yhteisellä päätöksellään kaikki tupakan terveysriskit ja markkinoi vuosikymmeniä suurella rahalla tuotetta, joka aiheuttaa voimakkaan riippuvuuden ja tappaa.
Tupakka on syy yli sadan miljoonan ihmisen kuolemaan
Tupakka on syy yli sadan miljoonan ihmisen kuolemaan. Tupakkateollisuuden aktiivinen toiminta on ulottunut myös Suomeen, jossa tupakka on tappanut ihmisiä paljon enemmän kuin viime sotamme.
Vaikka tupakointi on periaatteessa jokaisen oma asia, useimmat ovat aloittaneet tupakoinnin nuorena ympäristön ja markkinoinnin paineessa. Lopettamista on suuresti vaikeuttanut voimakas nikotiiniriippuvuus. Professori Aurejärvi on työllään pyrkinyt tuomaan esille tupakkateollisuuden oikeudellisen vastuun, kun se on vuosikymmeniä markkinoinut tuotteitaan kiistäen terveyshaitat.
Erkki Aurejärven uusin kirja ”Kovinta peliä” dokumentoi erittäin yksityiskohtaisesti tupakkateollisuuden laajan vaikuttamistyön Suomessa sekä suomalaisia lääketieteen asiantuntijoita hämmästyttäneet oikeuden päätösten perustelut. Toisin kuin Yhdysvalloissa käydyissä tupakkaoikeudenkäynneissä, Suomessa oikeus on perustanut päätöksensä tupakkateollisuuden asiantuntijoiden lausuntoihin – vastoin lääketieteen asiantuntijoiden lausuntoja.
Suomessa oikeus on perustanut päätöksensä tupakkateollisuuden asiantuntijoiden lausuntoihin
Erkki Aurejärvi teki tutkintapyynnön Amer Oy:n johtajien menettelystä savukkeiden markkinoinnissa, kun he olivat vuosina 1983–2004 myyneet tappavaa tuotetta haitattomana, mistä kirjassa on hyvin laaja näyttö. Poliisi kuitenkin tyrmäsi tutkintapyynnön ratkaisullaan 5.4.2024. Poliisin päätöksen perustelussa sanotaan: ”Jotta tämäntyyppisessä asiassa olisi syytä epäillä henkirikosta tai sen yritystä, tulisi myytävän tuotteen olla ensinnäkin sellainen, että nimenomaan se vähintään varsin todennäköisesti aiheuttaisi käyttäjän kuoleman”.
Ottamatta kantaa juridisiin näkökohtiin poliisin päätöksen keskeinen perustelu on lääketieteellisesi kestämätön. WHO on todennut, että tupakointi tappaa noin puolet käyttäjistään, jotka eivät lopeta ajoissa (WHO 13.7.2023). Australialainen laaja tutkimus ja eräät muut uudemmat länsimaiset tutkimukset ovat nyttemmin osoittaneet, että noin kaksi kolmesta tupakoijasta kuolee tupakointiinsa (Banks ym. BMC Med 2015).
Toisin kuin poliisin päätöksen perustelut sanovat, tupakointi varsin todennäköisesti aiheuttaa käyttäjänsä kuoleman. Tässä valossa olisi tärkeää, että tutkintapyynnön vastausta ja sen perusteluja voitaisiin tarkastella uudestaan pätevän lääketieteellisen tiedon valossa.
Tuotteiden haitat pyritään kieltämään, nuoria tavoitellaan ja lainsäädäntöön lobataan
Tupakkateollisuus on länsimaissa siirtänyt markkinointiponnistuksensa uusiin haitallisiin nikotiinituotteisiin. Olisikin tärkeä huomata, että se käyttää edelleen hyvin pitkälti vanhoja markkinointikeinojaan, vaikka varsinainen mainonta on lailla kielletty. Tuotteiden haitat pyritään kieltämään, nuoria tavoitellaan ja lainsäädäntöön lobataan. Uusin näyttö on nikotiinipussien kohdalla. Kun monet Euroopan maat ovat kieltämässä ne, meillä ne sallitaan ja vieläpä teollisuuden toivomien makujen kanssa.
Pekka Puska
