Sosiaali- ja terveysvaliokunta kannattaa nikotiinipusseja koskevaa lakimuutosta – makuaineiden sallimista ja korkeaa nikotiinirajaa vastustettiin

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä, jossa esitetään nikotiinipussien ottamista tupakkalain piiriin. Valiokunta päätyi kannattamaan lakimuutosta, vaikka makuaineiden salliminen ja nikotiinin korkea enimmäismäärä herättivät valiokunnassa laajaa vastustusta.

Nyt käsittelyssä oleva hallituksen esitys vastaa pääosin eduskunnassa syksyllä 2024 käsiteltyä hallituksen esitystä. Esitysten erona on nikotiinipusseihin hyväksyttyjen makujen lista. Aiemmassa hallituksen esityksessä sallittuja makuja oli tupakan maun lisäksi kuusi. Uudessa esityksessä niitä on kaksi, minttu ja mentoli. 

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintöön sisältyy kolme vastalausetta. Vastalauseen jättivät sosiaalidemokraattinen ja vasemmistoliiton eduskuntaryhmä yhdessä, keskustan eduskuntaryhmä sekä vihreä eduskuntaryhmä. Vastalauseissa vaaditaan kaikkien makujen kieltämistä sekä sallitun nikotiinipitoisuuden enimmäismäärän sääntelyä huomattavasti tiukemmaksi.

Tupakkalain muutosehdotus etenee seuraavaksi eduskunnan täysistuntoon.

Vastalauseet: kaikki makuaineet kiellettävä

Valiokunta pitää myönteisenä, että esityksessä on rajoitettu aiempaa esitystä tiukemmin savuttomissa nikotiinituotteissa sallittujen tunnusomaisten makujen määrää. Toisaalta mentolin ja mintun makujen sallimista vastustettiin. Tunnusomaiset tuoksut ja maut, mukaan lukien mentoli ja minttu, on jo kielletty tietyistä tupakkatuotteista ennen kaikkea siksi, että niiden on todettu houkuttelevan etenkin nuoria.  

Lähes kaikissa asiantuntijalausunnoissa on katsottu, että savuttomissa nikotiinituotteissa ei tulisi sallia mitään tunnusomaisia tuoksuja tai makuja, koska ne voivat vedota alaikäisiin. Etenkään mentolia, joka lisää elimistön nikotiinipitoisuutta, ei asiantuntijakuulemisen mukaan tulisi sallia.

Mietinnön vastalauseissa viitataan asiantuntijalausuntoihin ja vaaditaan kaikkien makuaineiden kieltämistä.

Sosiaali- ja terveysministeriöltä saadun selvityksen mukaan ehdotus savuttomien nikotiinituotteiden makujen rajoittamista koskevaksi sääntelyksi on syntynyt ”poliittisen tarkoituksenmukaisuusharkinnan tuloksena”.

Vastalauseet: nikotiinirajaa laskettava

Hallituksen esityksessä ehdotetaan, että savuttomissa nikotiinituotteissa saisi olla nikotiinia enintään 16,6 mg/g. Esitys ei sisällä nikotiinin imeytymistä lisäävien lisäaineiden kieltoa. Ehdotus vastaa näiltä osin aiempaa esitystä.

Valiokunta kiinnitti huomiota siihen, että esityksessä ehdotettu nikotiiniraja on huomattavan korkea. Myös kaikissa kansanterveyden näkökulmasta asiaa tarkastelevissa asiantuntijalausunnoissa pidettiin ehdotettua nikotiinirajaa liian korkeana. Nikotiini luokitellaan voimakasta riippuvuutta aiheuttavaksi myrkyksi, joka aiheuttaa moninaisia haittoja.

Mietinnön vastalauseissa tuotiin esille, että ehdotettu nikotiiniraja on jopa hallituksen esityksen mukaan varsin korkea ja saattaa olla hengenvaarallinen etenkin pikkulapsille. SDP:n ja vasemmistoliiton vastalauseessa ja keskustan vastalauseessa nikotiinirajaksi ehdotetaan 12 mg/g. Vihreät asettaisi rajaksi THL:n esittämän 8 mg/g.

Tupakka- ja nikotiinituotteiden ostoikärajan nostoa arvioidaan jatkossa

Valiokunnan asiantuntijakuulemisten perusteella tupakkalain ikärajan nostaminen toimisi tehokkaana toimena nuorten aikuisten nikotiinituotteiden käytön aloittamisen vähentämiseksi.

Valiokunta pitää tärkeänä, että tupakkalain jatkovalmistelussa lain ikärajan nostamista 18 vuodesta 20 vuoteen arvioidaan ja tupakkalain jatkovalmistelu toteutetaan myös tältä osin edistämään kansanterveyttä ja käytön vähentämistä.

Lähteet:

Eduskunta (25.4.2025): Sosiaali- ja terveysvaliokunta kannattaa nikotiinipusseja koskevaa lakimuutosta
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintö: StVM 9/2025 vp HE 221/2024 vp